گالری تصاویر
پیوند های مهم
اخبار > دیدار دکتر ظریف با رهبران عراق و کویت


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار دکتر ظریف با رهبران عراق و کویت

دیدار دکتر ظریف با رهبران عراق و کویت

در جریان کنفرانس بین المللی بازسازی عراق که در کویت برگزار شد دکتر جواد ظریف دیدارهایی با مقامات شرکت کننده در گردهمیایی برگزار نمود. از دیدارهای انجام شده میتوان به ملاقات با امیر کویت و نخست وزیر عراق اشاره نمود که در آنها به سیاست حسن همجواری و مشارکت در روند بازسازی عراق اشاره شده است.

در بخشی از سخنرانی هیات ایرانی در این کنفرانس گفته شده که ایران مسرت خود را از  اخراج داعش از قلمرو تحت کنترلش را جشن گرفته و قرار است  برای بازسازی عراق همکاری کند.  ایران به جنگ علیه داعش در عراق و سوریه کمک کرد و نخستین ملتی بود که در تیرماه ۱۳۹۳ به درخواست عراق برای توقف حرکت داعش به سمت بغداد و اربیل پاسخ داد. ما نسبت به محترم شمردن حاکمیت ملی و تمامیت ارضی عراق متعهدیم و به همکاری با مردم و دولت عراق در دفاع از این اصول و تلاش جاری‌شان برای ثبات و توسعه ادامه خواهیم داد.

ایران در نخستین نشست بازسازی عراق در مادرید در سال ۲۰۰۳ متعهد به کمک در حوزه‌های گاز و برق شد و در این زمینه به تعهد خود عمل کرد. فعالان ایرانی در بخش خصوصی همچنان آماده همکاری در بخش انرژی و زیرساختها از طریق ارائه اقلام و دانش فنی مربوطه هستند. ارائه آموزشهای فنی و حرفه‌ای، قرار دادن جاده‌های ترانزیتی ایران در خدمت بازسازی عراق و در دوره بعد از بازسازی، همکاری با عراق برای تقویت بنادر آبادان، خرمشهر و بصره، اتصال راه آهن‌های دو کشور از طریق ساخت راه آهن شلمچه - بصره، اتصال شبکه برق دو کشور، بهره‌برداری صیانتی از حوزه‌های مشترک نفتی، افزایش ظرفیت خطوط نفت و گاز از جمله طرحهایی است که دولت و بخش خصوصی ایران آماده کمک برای انجام آنها است. 
 


٠٦:٢٦ - 1396/11/26    /    شماره : ٥٠٠٥٧٠    /    تعداد نمایش : ١٣٣خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران